Februaristaking 1941
| Klas |
2 VMBO g/t |
| Tijdvak(ken) |
Tijd van de Wereldoorlogen |
| Lesduur |
1 les 2 lessen |
| Inhoud |
|
| Werkwijze | De leerlingen kunnen zich een weloverwogen beeld vormen van historische gegevens. Ze kunnen ten aanzien van een gegeven of door henzelf gestelde vraag een eigen standpunt weergeven en beargumenteren. De leerlingen kunnen enkele gevolgen van de Duitse bezetting tijdens de Tweede Wereldoorlog beschrijven. |
| Leerdoel | De leerlingen kunnen zich de omstandigheden voorstellen waarin de Februaristaking, de eerste, massale verzetsactie tegen de Duitse bezetters, in 1941 georganiseerd en uitgevoerd werd. Ze nemen kennis van de reactie van de bezetter op de Februaristaking en de gevolgen die deze staking voor de joodse- en niet joodse bevolking had. |
| Locatie | http://www.kennisnet.nl/vo/docent/perdagwijzer/februaristaking/index.html |
| Toegevoegd op | 06-03-2008 |







Nederland is in februari 1941 negen maanden bezet door de Duitsers. Vanaf de eerste dag van de bezetting is er verzet tegen de Duitsers. Dat verzet gebeurt aan het begin van de oorlog door kleine groepjes. Er breken spontane stakingen uit. Die stakingen worden gevolgd door een oproep tot een meer gerichte actie. Dat wordt de februaristaking van 25 en 26 februari. 300.000 Amsterdammers leggen het werk neer. Het is de eerste massale verzetsactie tegen de maatregelen van de Duitsers.




door: P.R. Koningen
datum: 11-12-2009
20:43:53
Er staat een taalkundig foutje in het onderdeel 'leerdoel'. '...en de gevolgen die deze staking voor de joodse- en niet joodse bevolking had.' Het verbindingsstreepje staat hier verkeerd. 'Joodse' is een goed zelfstandig woord, dat daarom zonder streepje moet worden geschreven. 'Niet-joodse' is een samengesteld woord, dat derhalve wel met verbindingsstreepje genoteerd dient te worden. De correcte zin gaat dus als volgt. 'en de gevolgen die deze staking voor de joodse en niet-joodse bevolking had.' Hopelijk draagt deze verbetering bij aan een betere hantering van de Nederlandse taal door uw doelgroep: VMBO-leerlingen.