anno.nl  |  tijdsbeelden.nl  |  ohwatbenjemooi.nl  |  tweedewereldoorlog.nl  |  lesvanhetjaar.nl

Lokaal kabaal

Plaatselijke partijen zijn populair: in 2006 deden er meer dan ooit mee aan de gemeenteraadsverkiezingen. En dat zij zeer succesvol kunnen zijn, hebben Leefbaar Oegstgeest en Leefbaar Rotterdam in het verleden laten zien.

Verkiezingscaravan van Leefbaar Arnhem, foto (c) Hollandse Hoogte/Luuk van der Lee

Naast landelijke partijen, zoals de PvdA en het CDA, doen er ook lokale partijen mee aan de gemeenteraadsverkiezingen. Meestal onder gekke namen als Leiden Weer Gezellig en Amsterdam Anders. Vaak zijn ze opgericht uit protest of omdat ze de stem van de gewone burger willen laten horen. Ze hebben gemeen dat ze zich volledig willen richten op plaatselijke problemen. Bij de komende verkiezingen zullen de lokale partijen vast veel stemmen halen, maar dat is niet altijd zo geweest.

Leefbaar Oegstgeest

Tot ver in de twintigste eeuw stemden mensen vooral op een grote, landelijke partij waarmee ze zich vanwege hun geloof of positie in de maatschappij verbonden voelden. Er waren wel lokale partijen, maar die waren zo klein dat ze weinig hadden in te brengen. Eind jaren tachtig veranderde dat: mensen vonden dat landelijke partijen niet genoeg aandacht besteedden aan problemen in hun woonplaats. Een goed voorbeeld is Oegstgeest. Daar luisterde het gemeentebestuur in 1992 niet naar de bezwaren van burgers over een nieuw gebouwencomplex. Sommige Oegstgeestenaren vonden dat het bestuur tegenover haar burgers stond, in plaats van ernaast, en richtten een eigen partij op: Leefbaar Oegstgeest. De partij won 42 procent van de stemmen en de plannen werden aangepast. Burgers konden dus echt een verschil maken!

De naam Leefbaar werd daarna populair bij lokale partijen, die steeds vaker de verkiezingen wonnen, zoals Leefbaar Rotterdam in 2002 met Pim Fortuyn. De leden van plaatselijke partijen hebben vaak weinig ervaring, waardoor onderling ruzie en chaos kan ontstaan. De leefbaarheid is dan in de partij en gemeente ver te zoeken en de nieuwe partij krijgt bij de volgende verkiezingen vaak alweer veel minder stemmen.


 
 

Recent bezocht

Home > Het onbestuurbare rijk > Kind, je komt uit de kool > Verantwoordelijk, niet schuldig > De Nederlands-Belgische burgeroorlog > Anno's Tijdspel > Stop studiefinanciering > De Watergeuzen > Eén april, kikker in je bil! > Filips II > De ontsnapping van Hugo > Johan van Oldenbarnevelt > Het wonder van Holland > Vreemd eten > Op kerstnacht naar de kerk > Kerststal met olifant > Tijd van ontdekkers en hervormers > Willem Barentsz overwintert > Paniek in Friesland > Reformatie > Muze met houdbaarheidsdatum > De boldootkar > Het verlies van Nederlands-Indië > Carnaval in de zomer > Tijd van jagers en boeren > De Romeinen in Nederland > Het Wilhelmus regel voor regel > Angst op de Amsterdam > Tijd van televisie en computer > Zuiderzee werd IJsselmeer > Luister - Vissersdorp in de polder > Dag Zuiderzee! > Scholierenprotest > Tijd van burgers en stoommachines > Tijd van Grieken en Romeinen > Schilderen voor de massa > Hendrik Hamel in Korea > De NSB: opkomst en ondergang > Kerst achter tralies > Het vergeten land > Anno wordt educatie- en jeugdmerk van het Nationaal Historisch Museum > Kernwapens in Brabant > Traditie te paard > Hypotheekrente naar veertien procent > Nieuwsbrief > Over Anno > NSB > Hollanditis > Disclaimer > Prinsjesdag > Anno E-cards voor elke gelegenheid > Kernwapens > Contact > Kies, koos, gekozen > De Tweede Wereldoorlog > De koningin leest voor > De verknipte omroep > Vrouwen in de kroeg > Kernwapens in Brabant > De NSB: opkomst en ondergang > Luister naar de winterverhalen > Rutgers Stichting > Katholieke seksles > Prinsjesdag > Stout Nederland > Vredesbeweging > Colofon > Tweede Wereldoorlog in Groningen > Collaboratie > Seksuele opvoeding > Gijzeling tijdens Prinsjesdag > Prinsjesdag > Lokaal kabaal